Till innehållet

TIM-SPOT el – smart och flexibel elanvändning

Elpriset styrs av utbud och efterfrågan och varierar därför över dygnet. När de flesta av oss sover, är elpriset ofta billigare, medan det är dyrare på morgonen och under dagen när vi är mer aktiva. Ni kan därför spara pengar genom att välja när ni använder er el. Hur mycket pengar ni faktiskt kan spara beror på i vilken utsträckning ni kan styra er användning.

Tidigare läste elmätarna av elanvändningen en gång i månaden. Nu kan de flesta moderna elmätarna hantera mer information och läsa av timvärden. Det gör att det numera går att betala för den elen ni använder varje enskild timme. I framtiden blir det ännu enklare att styra sin elanvändning med smart teknik och smarta apparater som själva kan styra sin elanvändning efter när elen är som billigast.

Den 12 juni 2025 ersätter vi per automatik timspotavtal med kvartsprisavtal. Läs mer om kvartsprisavtal längst ner på sidan.

Skillnaden mellan ett timspotavtal och ett rörligt avtal

När ni har ett timspotavtal betalar ni enligt er egen användningsprofil. Ert elpris beräknas alltså utifrån er egen elanvändning timme för timme gånger elpriset för respektive timme på den nordiska elbörsen NordPool. Ett rörligt elavtal är däremot ett volymvägt elpris. Det utgår ifrån alla våra kunders gemensamma elanvändning timme för timme gånger NordPools spotpris för det elområde där anläggningen finns. Det betyder att ni betalar som om ni har använt er el enligt kundkollektivets användningsmönster.

För båda avtalsformerna tillkommer avgifter till Svenska Kraftnät och elcertifikat, ursprungsgarantier, balans och handelskostnader för att få fram slutpriset. På slutpriset tillkommer sedan ditt avtalade påslag.

Ska jag ha TIM-SPOT el eller RÖRLIG el?

TIM-SPOT el passar er som både kan och vill styra sin elanvändning till tidpunkter då elen kostar som minst. Ni bör vara pålästa, för att kunna styra er elanvändning till tidpunkter när elen kostar mindre. Vill ni däremot kunna använda er el när det passar verksamheten, utan att tänka på elpriset? Då ska ni välja RÖRLIG el.

Kontakta oss
Typ av el 100% förnybar
Prismodell Avräkning timme för timme
Personlig kontakt Ingår
Aktuell prisnivå Se aktuella elpriser
Månadsavgift 40 kronor
Bindningstid Tillsvidare
Förlängning Automatisk
Uppsägningstid 1 kalendermånad
Faktureringsintervall Månadsvis
Betalningssätt E-faktura, e-postfaktura, autogiro, pappersfaktura

Timspotavtal blir kvartsprisavtal från den 12 juni 2025

Den 11 juni 2025 går elbörsen NordPool över från timpriser till kvartspriser. Dagen efter börjar ni, som vid den tidpunkten har ett timspotavtal hos Kalmar Energi, att debiteras per kvart. Vi går över till kvartspris för att även i fortsättningen kunna erbjuda er ett elavtal där  har möjlighet att påverka priset genom att styra er användning. Kvartspris blir det nya dynamiska priset, alltså det som hela tiden följer elbörsens spotpriser.

Läs mer om kvartspriser

Frågor och svar

Timspotavtal

Ja. El är svårt att storskaligt lagra, så när efterfrågan på el ökar, ökar också behovet av att producera el med hjälp av kärnkraft, olja, gas och kol. Genom att sprida ut er elanvändning över dygnet minskar ni belastningen på elnätet och möjliggör för en större andel förnybar el i norra Europas elnät.
En förutsättning för att kunna teckna ett timspotavtal, är att ni har en mätare som mäter er användning timme för timme. Om ni redan har en timavläst mätare, sätter vi igång avtalet så snabbt som möjligt.

Om ni inte har det ställer vi om mätaren/avläsningen. Har du inte din verksamhet i vårt nätområde skickar vi den förfrågan till nätägaren. Totalt kan det ta upp till tre månader innan mätaren har ställts om och avtalet kan sättas igång. Under tiden vi ställer om kommer du att ha ett månadsavläst rörligt elavtal.
Ja. Det här avtalet är till för er som gillar att ha koll på elmarknadens priser, är medveten om er elanvändning och har praktisk möjlighet att styra er elanvändning till tidpunkter när priset är som lägst. Ni behöver vara pålästa och löpande stämma av elpriserna på NordPool.

Vanligtvis passar det inte er som inte har möjlighet att styra elanvändningen.

Om ni inte vill tänka på elpriser rekommenderar vi något av våra andra avtal. Ring oss gärna så ger vi dig vägledning på telefon!
Det rörliga elpriset baseras på föregående månads snittpris för elen i det elområde ni tillhör. Med ett timspotavtal baseras istället er kostnad på det faktiska priset och den faktiska användningen per timme, som varit under månaden.
Vill du byta till någon annan av våra avtalsformer kan du göra det vid närmaste månadsskifte.

Kvartsprisavtal

Den 11 juni 2025 går elbörsen NordPool över från timpriser till kvartspriser. Dagen efter börjar ni, som vid den tidpunkten har ett timprisavtal hos Kalmar Energi att debiteras per kvart. Vi går över till kvartspris för att även i fortsättningen kunna erbjuda våra kunder där det rä möjligt att påverka priset genom att styra sin användning. Kvartspris blir det nya dynamiska priset, alltså det som hela tiden följer elbörsens spotpriser.
Ett dynamiskt elavtal har ett pris som följer spotpriset på elbörsen. Idag räknas timprisavtal som ett dynamiskt elavtal, men när elen börjar handlas per kvart upphör timprisavtalen att ses som dynamiska. Då är det istället kvartsprisavtal som är dynamiska.
Den 11 juni 2025 går elbörsen NordPool över till att handla el per kvart istället för per timme. Dagen efter, den 12 juni 2025, kommer kunder som har ett timprisavtal från Kalmar Energi att debiteras per kvart.
Ni behöver inte göra någonting. Ert timprisavtal kommer automatiskt att gå över till ett kvartsprisavtal den 12 juni, alltså dagen efter att NordPool övergått till kvartspriser. Ni kommer därefter att ha möjlighet att än mer detaljerat kunna följa och styra er användning.
Upplägget med kvartspriser följer exakt samma princip som timpriser, den enda skillnaden är att priserna kommer att uppdateras oftare. Ni kommer att få en tydligare överblick av de svängningar som normalt sker på elmarknaden. Det är fortsatt fördelaktigt om ni kan planera er elanvändning till dygnets billigaste tider, till exempel nätter och helger. Det gör ni antingen genom egen planering eller genom att ta hjälp av smarta automatiserade lösningar.
Nej, vi kommer inte längre att erbjuda timspotavtal när elbörsen gått över till kvartspris. Då hade vi behövt ta ut ett extra påslag för att kompensera för den risk som uppstår när handel och avräkning sker per kvart, men debitering mot er som kund sker per timme. Det är därför kvartspris som gäller om ni fortsatt vill ha möjlighet att påverka priset genom att styra er användning
Mina Sidor är under ständig utveckling och kommer att visa kvartspriser så fort som möjligt efter NordPools övergång den 11 juni. Ni kommer alltså att kunna planera er elanvändning precis som vanligt.
Ni som har ett rörligt eller fast avtal kommer inte att märka någon skillnad.
Ni kan läsa mer om övergången till kvartspriser på Energimarknadsinspektionens hemsida